Przejdź do treści

Medycyna Ludowa

  • przez
Medycyna Ludowa

Podgrzewana sól na zatoki, na przeziębienie koniecznie miód, czosnek i mleko, a na piękne włosy wywar ze świeżych pokrzyw. W dobie powszechnie dostępnych i przesadnie często zażywanych tabletek (reklamowanych jako idealne na wszystkie dolegliwości) medycyna ludowa przeżywa renesans.

Dawne przesądy

Dawniej lekarstwa nie były tak powszechnie dostępne, jak obecnie. Nasi przodkowie garściami czerpali więc z natury. Wykorzystywali owoce, warzywa, ale też bursztyny… Czy mogą one jednak zastąpić leki? Medycyna ludowa jest zbiorem przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie sposobów i środków leczenia. Jest wynikiem wielowiekowych doświadczeń, przechowywanych w ludowej tradycji. Wykorzystuje ona najczęściej kompleksowo środki, które nie wykazują ubocznych działań dla organizmu. Najważniejsze z nich to woda, powietrze, ruch, słońce, zioła, dieta. Leczenie się sposobami medycyny ludowej, zwanej też niekonwencjonalną, nie jest kosztowne. Wystarczą skromne środki materialne i proste warunki domowe.Podstawowe środki, stosowane przez niego to zioła, woda, słońce, powietrze, ruch i dieta. Diagnozy stawiał na podstawie badania oka, głównie tęczówki.   Medycyna ludowa w pradawnych czasach opierała się głównie na leczeniu objawowym. Nie znano dokładnie budowy ludzkiego organizmu. Często uważano, że za daną chorobę mogą odpowiadać czarne moce.

Na przykład za wypadanie włosów odpowiedzialne miały być wiedźmy i złe duchy.

Dlatego też w okresie choroby jednym z głównych zajęć było spędzanie czasu na modlitwie. Dla niektórych była ona nawet istotniejsza niż zastosowanie jakichkolwiek lekarstw.

 

Co i jak leczono ziołami?

Obecnie w przemyśle kosmetycznym na masową skalę wykorzystuje się zioła do produkcji chociażby odżywek oraz szamponów do włosów. Dawniej zioła miały również inne zastosowanie – były lekarstwami, które również i dzisiaj moglibyśmy stosować. Oto przykłady:

  • brzoza – napar z liści jest pomocny w przypadku wszelkich obrzęków;
  • czyr brzozowy (tzw. huba drzewna) – okazuje się, że dawniej niektórzy uważali, iż wyciąg z czyra może mieć korzystny wpływ na hamowanie rozwoju nowotworów;
  • dziurawiec – dawniej sokiem wyciśniętym z jego liści smarowano dziąsła. Kwiaty tej rośliny stosowano w leczeniu ran. Napary z dziurawca pito w przypadku bezsenności, rozdrażnienia;
  • jałowiec – jego jagody żuto na reumatyzm, problemy układu oddechowego i… nieprzyjemny oddech;
  • pieczone owoce kasztanowca były lekarstwem na biegunkę, ale też na wzdęcia i kolkę;
  • proszek z listków melisy kobiety w ciąży stosowały na mdłości, a także kobiety mające problemy z karmieniem piersią.

Owoce – idealne lekarstwo?

Nasi przodkowie wykorzystywali w lecznictwie także owoce. Jak nimi leczyć?

  • Krwawienie z nosa – należy nasączyć wacik sokiem z cytryny i włożyć na kilka minut do nosa.
  • Odmrożenia – trzeba wcierać w nie sok z cytryny.
  • Zaburzenia pracy pęcherza – należy spożywać konfitury, kompot lub syrop z czereśni.
  • Czyszczenie zębów – należy wieczorem zjeść jedno jabłko, dzięki temu zostaną zniszczone bakterie.
  • Kaszel – dawniej stosowano na niego napar z kwiatów jabłoni.

Warzywa dla zdrowia i urody

Powszechnie wiemy, że należy codziennie spożywać warzywa i owoce, bowiem zawierają mnóstwo witamin, usprawniają metabolizm etc. Okazuje się jednak, że mogą być inaczej wykorzystane niż tylko do jedzenia. Dzięki specjalnemu przyrządzeniu mogą zdziałać cuda i uwolnić nas od pewnych dolegliwości. Poniżej przedstawiamy przykłady. Przykłady zastosowania innych warzyw:

  • zmiażdżona natka pietruszki na ukąszenia owadów i rany, jak również zapalenie sutków przy zastoju pokarmu;
  • por: zapalenie pęcherza moczowego (przykładać do podbrzusza ugotowane pory z dodatkiem oleju), kac (bulion z porów dzień po imprezie), ukąszenia owadów (nacierać dane miejsce połówką pora);
  • sałata: zapalenie płuc (pić wywar z nasion sałaty), bezsenność (przed snem wypić 1-2 łyżki naparu z sałaty);
  • ziemniaki: liszaje (przykładać okłady), wysypka, łuszczyca, świąd (kąpiele trwające ok. 30 minut w krochmalu przygotowanym z mąki ziemniaczanej).

Cebula na:

  • awitaminozę – należy popijać codziennie w niewielkich ilościach wino z cebuli. Przygotowuje się je z cienkich plastrów cebuli, płynnego miodu, białego wina. Po zmieszaniu składników należy odczekać dwie doby, po czym przecedzić przez sito;
  • dolegliwości żołądkowe spowodowane spożyciem alkoholu – zniweluje je zjedzenie gotowanej cebuli;
  • komary – obok łóżka połóż rozcięte kawałki cebuli;
  • porost włosów – smaruj skórę głowy sokiem z cebuli.

Porady dla chorych wg. medycyny ludowej

  1. Sen.W zimie najbardziej wskazane jest kładzenie się spać o godzinie 22,a w lecie – o 21,najpóźniej – o 22.Poza tym,wieczorem nie należy zajmować się żadna pracą umysłową.
  2. Czyste powietrze.Wszyscy wiemy,jak wielkie znaczenie ma powietrze dla zdrowia naszych nerwów.Człowiek nerwowy powinien oddychać bardzo czystym powietrzem,zarówno w ciągu dnia,jak i w nocy.Bardzo pomocna jest tutaj systematyczna gimnastyka oddechowa.Wskazane jest wykonywanie 2 – 3 razy dziennie po 10 do 20 głębokich oddechów,w zależności od stanu organizmu.Należy przebywać jak najwięcej na otwartym powietrzu.Dobroczynne działanie ma również spanie na otwartym powietrzu.
  3. Odżywianie.Człowiek chory nerwowo powinien unikać takich trucizn dla nerwów,jak alkohol i tytoń i dawać pierwszeństwo pokarmom mleczno – roślinnym.Unikać ostrych przypraw i nadmiaru soli,posypywać potrawy zmielonym nasieniem selera.Z owoców i jarzyn jadać przede wszystkim te,które zawierają więcej witaminy B1.Bardzo dobrze robi zjadanie przed spaniem 1 – 2 ząbków czosnku i 2 – 3 jabłek,a także wypicie po każdym jedzeniu szklaneczki(75 – 100 g) napoju z soku pomidorowego z dodatkiem niewielkiej ilości świeżego soku z owoców i 1 – 2 łyżeczek do herbaty miodu.Zamiast herbaty lepiej pić napar z rumianku lub płatków róży.Duże znaczenie ma również pieczywo.Chorzy na nerwy powinni jadać chleb ze świeżo zmielonej maki,a przy nerwicy żołądka – chleb na naturalnym zakwasie.
  4. Kąpiele powietrzne i suchy masaż szczotkowy.W lecie należy,w miarę możliwości,robić jak najwięcej kąpieli powietrznych na otwartej powierzchni,wykorzystując słońce i miejsca zacienione.Jeśli masaż szczotkowy okaże się za bardzo pobudzający,nie należy go robić.
  5. Kąpiele słoneczne i parowe.Chorzy na nerwy nie powinni wystawiać się na bardzo silne słonce.Najlepiej robić kąpiele słoneczne miedzy godziną 7 a 9 rano,a jeszcze lepsze są tak zwane „pitagorasowe” kąpiele słoneczne.
  6. Wodolecznictwo.Jest bardzo skutecznym środkiem w leczeniu niektórych chorób nerwowych.Należy jednak unikać zarówno bardzo wysokich,jak i bardzo niskich temperatur wody.Poza kąpielami brzucha,dobrze robią chłodne prysznice i krótkie zimne nacierania(frykcje) całego ciała i to bezpośrednio po wstaniu z łóżka,jak również krótkie(2 – 5 minutowe) kąpiele w rzece lub morzu.Zawsze należy pamiętać o tym,żeby przed przystąpieniem do zabiegów wodnych,rozgrzać dobrze nogi,a potem całe ciało.Jeżeli po zabiegu chory chce wstać od razu z łóżka,trzeba go rozetrzeć do zaczerwienienia skóry.Wieczorem przed spaniem bardzo korzystne jest natarcie pleców odwarem z perukowca podolskiego – 50 g zioła gotować w 1 litrze wody,aż zostanie połowa płynu.Z zabiegami wodnymi nie należy jednak przesadzać.Woda stosowana w nadmiernej ilości wycieńcza organizm i zamiast poprawy można doprowadzić do pogorszenia.
  7. Chodzenie boso.Bardzo wskazane jest chodzenie boso przez całe lato,a codziennie wieczorem – umycie nóg w chłodnej(30 stopni C) wodzie.Jeżeli nogi są zimne,lepiej zrobić przemienną kąpiel nóg do kolan.
  8. Praca i odpoczynek.Najodpowiedniejsza dla nerwowo chorych jest lekka praca w ogrodzie i w polu,która nie tylko nie obciąża systemu nerwowego,ale również wzmacnia organizm.Pożyteczny jest codzienny spacer, i to do lekkiego zmęczenia.Dla ludzi otyłych i ociężałych konieczny jest intensywny ruch.
  9. Czasowa zmiana miejsca zamieszkania.Przy nerwicy,jeżeli warunki na to pozwalają,leczenie można połączyć z usunięciem chorego ze środowiska,w którym powstała jego choroba(na 1 – 2 miesięcy).Zmiana mieszkania,nowe wrażenia,nowe otoczenie,zmieniony tryb życia,są wystarczające,żeby znacznie poprawić stan chorego,a połączone z właściwym leczeniem,dają bardzo dobre rezultaty.Nowe wrażenia działają pozytywnie,ale należy unikać podniecających lektur,częstego chodzenia do kina i teatru,gwałtownych dyskusji i sporów.
  10. Picie wody.Chorzy powinni pić słoneczna wodę,to znaczy wodę,która stała na słońcu co najmniej 2 – 3 godziny w naczyniu z niebieskiego szkła.
  11. Środkiem wspomagającym leczenie jest ziołolecznictwo.Chorzy powinni stosować wszystkie przepisane im odwary z ziół.Szczególnie skuteczne działanie ma odwar z owsa – 500 g utłuczonego ziarna owsianego gotować w 2 litrach wody przez 15 minut,pić w ciągu dnia zamiast innych napojów,słodząc miodem i dodając do smaku trochę soku z cytryny.
  12. Zaufanie do lekarza i wybranej metody leczenia.Brak pozytywnych rezultatów leczenia bardzo często jest konsekwencją braku zaufania do lekarza i ciągłych zmian środków leczniczych.

autor:Petar Dimkow/

 

Dodaj komentarz