Przejdź do treści

Akupresura – na stres i ból

  • przez
Akupresura – na stres i ból

Akupresuratradycyjna metoda leczenia wywodząca się z chińskiej medycyny naturalnej, stosowana poza oficjalną medycyną. Metoda ta znana była w Chinach już kilka tysięcy lat temu. Polega ona na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka.   Fenomen akupresury jest taki, że w dość prosty sposób można stwierdzić, który narząd nie funkcjonuje prawidłowo, ponieważ podczas masażu konkretnego receptora odczuwalny jest ból. Leczenie akupresurą przez kilka tygodni lub miesięcy prowadzi do zmniejszenia bólu,co uznawane jest za dowód na wyleczenie.

Kiedy akupresura jest skuteczna?

Gdy czujesz ból, to znak, że w twoim organizmie dzieje się coś niedobrego. Zanim więc pierwszy raz zastosujesz akupresurę, powinnaś poznać przyczynę bólu. Zgłoś się do lekarza, zrób badania, a dopiero potem spróbuj wspomagać terapię akupresurą. Łagodzi ona dolegliwości spowodowane wieloma schorzeniami, np. zwyrodnieniem stawu kolanowego, kręgów kręgosłupa, migreną czy nieżytem żołądka. Możesz ją też zastosować, gdy czujesz, że łapie cię przeziębienie, zaczyna boleć ząb, nie możesz zasnąć lub nie potrafisz poradzić sobie ze stresem.

Jakie są największe zalety akupresury?

  • Daje szybką poprawę samopoczucia.
  • Każdy może się jej nauczyć.
  • Można ją stosować w domu, w pracy, a nawet podczas podróży.
  • Zabieg możesz wykonać samodzielnie.
  • Nie wymaga dużego wysiłku.

Tania magia?

Niewiele wiemy o akupresurze, niewiele wie także o niej nauka i choć nie ma dowodów na to, że akupresura rzeczywiście ma właściwości lecznicze, wiele osób twierdzi, że to właśnie ta metoda doprowadziła do ich wyleczenia. Akupresura (refleksologia) przywędrowała z Chin, jej zwolennicy twierdzą, że była znana już 5000 lat temu. Jest metodą leczenia poprzez uciskanie, masowanie, głaskanie receptorów na ciele, głównie na stopie, która nazywana jest drugim sercem człowieka. Poprzez ucisk konkretnego punktu na stopie, możemy oddziaływać na organ, który jest powiązany z receptorem.

W konwencji chińskiej związane jest to z przepływem energii Ying i Yang. Medycy chińscy uważają, że zaburzenia w przepływie energii prowadzą do braku równowagi i powstawania chorób somatycznych. Dotychczas żadne badania nie potwierdziły obecności i przepływu energii oraz istnienia kanałów energetycznych. Inaczej określają akupresurę specjaliści zachodni. Nazywają oni receptorami zakończenia nerwowe, które odbierając bodźce w postaci ucisku, przekazują impulsy do ośrodków nerwowych w narządach. W efekcie uzyskuje się zmniejszenie bólu i lepsze funkcjonowanie narządów.

 

To ma sens

Wbrew pozorom ten sposób leczenia można logicznie wytłumaczyć, bez używania słów „magia” i „czary”. Poprzez masaż bowiem zostaje pobudzony układ krążenia, a to wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami. Poprzez lepsze krążenie więcej tlenu dostaje się do narządów. Przez skórę uwalnia się więcej ciepła, które jest w ciele w nadmiarze, a także skuteczniejszy jest transport hormonów i metabolitów pomiędzy tkankami a narządami. Sceptycy mogą także uznać, że masaż wydziela w mózgu endorfiny, które zmniejszają odczucie bólu.  Akupresura ma za zadanie wprowadzić ciało w stan relaksu i uaktywnić samoleczenie.

 

Zasady akupresury

Zabieg wykonuje się w przewietrzonym i ciepłym pomieszczeniu. Nie może być wykonywany tuż po jedzeniu, ale także nie jest wskazane masowanie na pusty żołądek, najlepiej wykonywać go dwie godziny po jedzeniu. Można wykonać go samodzielnie albo udać się do fachowca. Istotne jest kolejność masowania receptorów. Masaż zaczyna się od nerek, moczowodu i pęcherza moczowego, aby substancje uwolnione podczas masażu zostały szybko wydalone.   Następnie przechodzimy do głowy oraz żołądka, jelit, wątroby i trzustki, aby poprawić przemianę materii. Kolejne to układ limfatyczny odpowiedzialny za odporność ustroju. Na końcu skupiamy się już na konkretnych narządach, bądź dolegliwościach. Techniki wykonywania masażu są różne. U dzieci stosujemy lekkie opukiwanie czubkami palców każdy receptor przez dwie minuty. U dorosłych najsilniej działa masaż paznokciami i masaż drewnianą pałką (dla osób doświadczonych). Jednak najbardziej popularny jest ucisk palcami, poprzez głębokie pionowe i okrężne ruchy punktów na ciele.

 

Aby zabiegi akupresury były skuteczne, należy przestrzegać kilku zasad:

  • Wybrany punkt uciskamy czubkiem kciuka lub palca wskazującego ustawionego prostopadle do ciała, nie odrywając go i lekko kręcąc podczas ucisku, najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a potem w kierunku przeciwnym.
  • Jeśli w danym miejscu odczuwamy większą niż w innym wrażliwość na ucisk, oznacza to, że znaleźliśmy właściwy punkt. Niekiedy odczuwa się w tym miejscu wyraźny ból lub zgrubienia, które znikną po kilkunastu sesjach masażu.
  • Na masowanie każdego punktu należy poświęcić od 30 sekund do 2 minut. Jeżeli w czasie ucisku odczuwa się ból, nie należy się tym niepokoić; po pewnym czasie dolegliwości ustąpią.
  • Masaż poszczególnych punktów w zasadzie powinien trwać do momentu ustąpienia bólu, nie dłużej jednak niż 25–30 minut. Mogą one być uciskane w dowolnej kolejności.
  • Punkty zlokalizowane na twarzy należy uciskać znacznie delikatniej niż te, które są położone na ciele.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/akupresura-sila-lagodnego-dotyku_33995.html

Na co masaż?

Akupresura jest skuteczna przede wszystkim w niwelowaniu stresu i bólu, szczególnie podczas migrenowych bólów głowy. Stosujemy ją także w bólach kręgosłupa i stawów. Poprzez masaż usuwamy  z organizmu nagromadzone toksyny i produkty przemiany materii, poprawiamy funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego.

Wskazaniami do akupresury są

także bóle reumatyczne, nerwobóle, zawroty głowy, bóle mięśniowe, astma, zapalenie zatok i gardła, choroby jelit, niestrawność, kaszel, zapalenie oskrzeli, miażdżyca, nerwice, zaburzenia snu, wyczerpanie, czy dolegliwości związane z menopauzą. Akupresura może także pomóc wykryć istniejące schorzenie, ponieważ w przypadku, gdy niedomaga któryś z organów, odczuwamy ból przy masażu, a nawet zgrubienia i fizyczne nieprawidłowości w obrębie receptora. Im większy ból, tym cięższe schorzenie. Aby odpowiednio wykonywać masaż warto zwrócić się do specjalisty, który wie dokładnie jak powinien wyglądać masaż.

 

Przeciwwskazaniami do masażu są łagodne i złośliwe nowotwory,

ciąża, zawał, ostre infekcje, wysoka gorączka. Akupresura nie jest wskazana tylko dla osób z problemami zdrowotnymi i różnymi dolegliwościami bólowymi. Za pomocą ucisku receptorów można poprawić ogólny stan zdrowia, a także dodać energii narządom i całemu ciału.  Można ją także wykorzystać u kobiet z problemami z menstruacją i w czasie porodu. Masażom mogą poddawać się wszyscy bez względu na wiek, warto jednak wcześniej zasięgnąć porady lekarza i upewnić czy nie ma poważnych przeciwwskazań.

Dodaj komentarz